A szülés folyamatának következő élettani mozzanata, hogy a csupasz baba a köldökzsinór elvágása nélkül édesanyja meztelen hasára kerüljön. A lepény még működik, a köldökzsinór még pulzál-ez segíti át a babát a kisebb kezdeti nehézségeken az átállás pillanataiban.
Egyes háborítatlanság-párti szakemberek kivárják, amíg az édesanya maga nyúl a babájáért. Ez néha percekig is eltarthat. Ilyenkor gondoskodnak a baba melegen tartásáról az átmeneti időszakban.
Mások a baba szükségleteit helyezik előtérbe, és felfektetik a babát a tudátával még “féllábbal odát időző” édesanya testére. Ez általában “le is hívja” az édesanya figyelmét újszülött gyermekére. Egyes kutatások szerint fontos a kötődés kialakulása szempontjából, hogy az édesanya maga törölgesse meg újszülött babáját. Ami viszont bizonyítottan fontos, hogy a baba ne kapjon sapkát. Kihülés ellen egy jól fűtött szobában elegendő védelmet biztosít ha a kis hátát betakaró törölközővel befedjük a fejét is, mintha kapucni lenne.

A kisbaba kb. 3 perccel, hogy édesanyjára kerül kinyitja a szemét és nézelődni kezd. Pár perc múlva szemkontaktust létesít az anyukájával, és ha ott van, az édesapjával is.<3
Kb. 8 perccel később kezd szopómozgást végezni a szájával. A kis kezét szaglássza, kóstolgatja. A bőrén még ott a magzatvíz íze, illata. Épp olyan, mint a mellbimbónak, illeve a bimbóudvar mirigyeinek!
A zsinór közben szép lassan abbahagyja a pulzálást, elvékonyodik, s eközben nyúlik is egyre nagyobb mozgásteret engedve a babának! Kb. 30-35 perccel a szülés után elkezd leválni- épp akkor, amikor a kisbaba elkezd kúszni felfelé az édesanyja mellére! Közben meg-megáll pihengetni, ismételt szagmintát venni a kezéről. A mellbimbó sötét színét könnyen megismeri, célirányosan odatart, centiről centire! Kb. 10-15 perc alatt teszi meg a teljes utat. Amint célbaér a szájával és a kezével is megpróbál rákapni a mellbimbóra. Először csak szaglássza kóstolgatja. Ha eddig nem született volna meg a lepény, az ilyenkor felszabaduló oxitocin hatására jó eséllyel elindul kifelé.

Háborítatlan alkalmazkodási szak esetén a legtöbb baba kb. 50 perccel a születése után kezd el szopni. A biológiai norma legalább 1,5- 2 óra megszakítás nélküli (!!!) bőrkontaktus. Az a baba, akit előbb vagy közben lecsutakolnak és megmérnek, túlélő üzemmódba kapcsol, már nem tudja ugyanezt a teljesítményt nyújtani- segítségre, támogatásra van szüksége. Nem csak érzelmi szempontból fontos az azonnali bőrkontaktus- életre szóló immunológiai következményei vannak, hogy az ismerős, anyai- vagy legalább családi bacik telepednek meg a baba beleiben, vagy a kórháziak. A császáros babák különösen sebezhetők, hisz míg a hüvelyi úton születő társaik, már születés közben “beoltották magukat” az anyai hüvelyflórával, nekik erre nem volt lehetőségük. Örvendetes módon már több helyen is egyből a műtőben cicire kerülhetnek(más kérdés, hogy mennyire van kedvük azonnal szopizni érzéstelenéshez használt szerekkel a vérükben, egy sokszor traumatikus hirtelenséggel bekövetkezett születés után) Nagyon fontos, hogy amíg ellátják az anyát, ismerős ölelés vehesse körül őket, és az aranyóra pedig mihamarabb pótlásra kerüljön!
A legfontosabb priroritás ebben az időszakban a folyamatos kapcsolattartás! Ehhez minden újszülöttnek törvény adta joga van, aki nem szorul intenzív ellátásra! Ragaszkodjatok hozzá!