Szülés után mindenki figyelme az újszülöttre összpontosul, és ez valahol így is van rendjén, hiszen ezt diktálja a gondoskodási ösztön. Mégis most rád, a frissen szült édesanyára vinném a fókuszt. Márcsak azért is, mert az újszülött baba ellátásához még hosszú évekig szükség lesz a te vitalitásodra, testi-lelki állóképességedre. Amit- a sikeres szoptatáshoz, a stabil kötődéshez, és az elégedett szülőséghez hasonlóan ebben a kitüntetett jelentőségű, mágikus időszakban tudsz megalapozni.
Átváltozás
A babádnak 9 hónapon át otthont adó tested elkezdi a visszaalakulást- már percekkel a lepény megszületése után. De ekkora volumenű változáshoz hosszú hetekre van szükség.
A méhed visszahúzódik tyúktojásnyi méretűre, miközben a méhlepény helyén maradt seb is begyógyul. A belső szerveid “visszavándorolnak” eredeti helyükre, a gátad- főleg ha tornáztatod- visszanyeri régi erejét, és a 6. hét végére képes lesz alátámasztani a belső szerveidet a picibabádat hordozva is. Addig viszont szigorú fekvés! Legalább 3-4 hétig, de a legjobb, ha még a 6.-8. héten sem vagy egész nap talpon.

Miért? Mert így segíted a természetes regenerálódási folyamatot: a sebgyógyulást, a belső átalakulást, így tudsz a legtöbbet pihenni (a nyugodt, relaxált állapothoz fontos, hogy a babáddal egy légtérben heveréssz éjjel-nappal!), így veszed észre a legkorábban a babád szopási jeleit- vagyis a melleid túltelítődését és fájdalmas gyulladását, és sok más szoptatási problémát.
Nem betegség, de indokolt a kímélet
A mi kultúránkban a komoly sérülések és súlyos betegségek idején engedjük meg magunknak az egésznapos ágynyugalom luxusát. (Holott nőként ez minden holdhónapban 3-5 napon át járna!) Fogd fel a gyermekágyat egy kis otthoni wellnessezésnek! 🙂
Nem ritka, hogy épp a legnehezebb, mély testi-lelki sebeket hagyó traumatikus szülések után érzik azt a nők, hogy ki kell pattanniuk az ágyból, és toppon lenni már 1 héttel szülés után ezzel bizonygatva, hogy nem is olyan nagy ügy, ami történt, nem tudta őket maga alá gyűrni az élmény. De lehet hasonló motivációja egy olyan nőnek is, akinek az szülés egy régóta vágyott erőt adó élmény volt: Most aztán irány a Kékestető háton a babával, vagy a nagy, félbehagyott projekt (könyv, tanulmány, disszertáció, művészi alkotás) befejezése az éteri teremtő energiák segítségével. Vízszintes testhelyzetben, a babával bőr-bőr kontaktusban ez utóbbinak végülis nincs is akadálya, de fontos időről időre megállni és figyelni- hogy vagyok valójában, mint anya. A kreatív drive nagyon messze tud vinni a fizikai valóságtól, ugyanakkor erőnek erejével sem érdemes “csak” feküdni és szoptatni egész nap, ha buzog bennünk a vágy az alkotásra, tanulásra, kapcsolódásra, szellemi feltöltődésre.

Ami odafigyelést igényel.
A vágott sebeket a szaksegítő javaslata szerint kell ápolni és tisztántartani. A repedéseknek sokszor elég a vizes lemosás és a csukott lábbal fekvés.
Az akaratunk és beleegyezésünk ellenére ejtett metszések mindenképpen sebet ejtenek a lelkünkön is, de egy racionálisan elfogadható, életmentő beavatkozást is idő lehet érzelmileg a helyére tenni. Az önmagunkkal szembeni türelem, a gondoskodó légkörű párkapcsolat, és a nyitott szívvel hallgató asszonytársak sokat segíthetnek a testi-lelki gyógyulásban. Ha nincsenek ilyen nők a környezetedben, az EMMA vonalhoz is fordulhatsz segítségért.
A mellbimbón ejtett sebeket rossz mellretapadás okozza. Az egyszeri bakik könnyen és maguktól gyógyulnak: 1-2 napon belül javulást kell érezned. Ha nem ezt tapasztalod, valószínűleg összetettebb problémával állsz szemben, kérd mielőbb önkéntes szoptatási segítő vagy laktációs tanácsadó segítségét!

A szülés módjától függetlenül fontos a gátad megerősítése. Ahány szakember, annyi álláspont arról, hogy lehet-e hosszan, és egészségesen élni gátizomtorna nélkül (vagy elég a nagyon aktív, örömteli szexuális élet), de az biztos, hogy nagyon sokat ad az élet teljességéhez, ha jól ismered, és magabiztosan tudod akaratlagosan is használni a medencefenéki izmaidat. Ha teheted, már a szülés, sőt a gyermekvállalás előtt menj egy tanfolyamra, és kezd el a rendszeres tornát. Ellentétben a többi mozgásformával intimtornázni már órákkal a szülés után lehet- sőt ajánlott, persze szigorúan fekvő testhelyzetben, óvatosan, fokozatosan emelni az intenzitást és az ismétlés-számot.
A gyermekágyi vérzés szakaszosan ürül, de napról napra gyengébb. Vagyis: Az rendben van, hogy napközben ingadozik az intenzitása, a lényeg, hogy a tendencia enyhülést mutasson. Az első 2 hétben távozhatnak csomósabb, darabosabb véralvadékok , melyek mérete időnként meglepő lehet. Ha egy ilyen darab megközelíti a ping-pong labda méretét, inkább hívd fel a téged gondozó szaksegítőt, és kérd ki a véleményét.
Ugyanez a teendő, ha nem akar gyengülni az intenzitás, vagy a gyengülés után újra erősödést tapasztalnál
A női lélek sebezhető ebben az időszakban. Normálisak és természeteesek az érzelmi hullámhegyek, hullámvöllgyek. Nem elvárás a nonstop rózsaszín eufória! Sokat segít a társas támasz, olyan emberekkel vedd magad körül, akik meg tudják engedni neked, hogy önmagad lehess. Az első hetekben semmiképp ne maradj félnapokra egyedül!

Előfordulhat, hogy nem a családodból kerül ki az az ember, akinek tabuk nélkül ki tudod beszélni az érzéseidet. Akkor legyen egy barátnő, anyatárs, vagy gyermekágyas segítő. Valaki mindenképpen legyen, aki legalább hetente kíváncsi arra, hogy hogy vagy!
Mikor lehet újra…
Figyelem! Az alábbiakban több szakember véleménye, sok-sok édesanya története meghallgatása után és saját női tapasztalataim alapján kikristályosodott egyéni, szubjektív véleményem olvashatók, nem univerzális, tévedhetetlen igazságok, szakmai ajánlások!
Sétálni? A kertben “levegőzni” pl. egy kis kerti hintán, vagy pléden heverészve akár pár nappal a szülés után. Hosszasan gyalogolni: Minimum 3-4 héttel a szülés után ahogy erőd engedi. Próbálj fokozatosságra törekedni, és inkább ess a túlzott óvatosság “hibájába”, mintsem megerőltesd magad.
Sportolni? Ez attól függ mennyire voltál aktív a várandósság alatt, lletve milyen mozgásformát űznél. 6 hét pihenés erősen javasolt akkor is, ha csak a leginkább gátbarát sportok valamelyikét választanád. Minél megterhelőbb a kiszemelt sport, annál több időt célszerű adni magadnak. Megfontolhatod, hogy olyan foglalkozást választasz, ahol kimondottan szülés utáni női testre van kitalálva: baba-mama jóga, hasizom záró tréningek, babástorna-
vagy hónapokkal (!!!) a gyerekágy után szóba jöhetnek a hordozós sportok is.
Hordozni? A pici babát akár újszülöttkortól hordozhatja apa, nagyszülő, vagy ha van korban, fizikumban a feladatra alkalmas nagytesó. A gátadnak viszont kijár a 6 hétnyi türelmi idő. Addigis edzed szorgalmasan a gátizmaidat! 😀
A nagytesót remélhetően már várandósan hozzászoktattad, hogy egy jó darabig csak “szimbolikusan” lesz felkötve a te hátadra. A bátyó, vagy nővérke hosszas cipelése, hordozva altatása inkább maradjon kizárólag Apa feladata még bő 3-4 hónapig!
Szexelni? Amikor kedved van, és enged a baba. 😉 A hat hét nem egy egyénre szabott ajánlás, hanem egy átlag: A legtöbb nő ennyi idő után fizikailag már alkalmas arra bonyolult, sok ismeretlen tényező által befolyásolt folyamatra, amit szexnek hívunk.
Van, aki már ennél jóval hamarabb ráveti magát a gyermeke(i) apjára, és van, akinek a lassú, óvatos kóstolgatás lesz az útja. Egy biztos: A szülővé válás csodás rítusától kezdve hosszú éveken át a szex csak egyféleképpen működhet kölcsönösen örömteli módon: A nő vezet, a férfi pedig figyelmesen követi. Igen, ez pont az ellenkező koreográfia, mint ami a médiából ömlik ránk, de ez van. Az anyai test radikálisan őszinte, ha mindketten elbírjátok az asszertivitását és nyitottak vagytok alázattal és őszinte csodálattal viszonyulni hozzá, egy igazán szép, kölcsönösen gazdagító út vár rátok.
Medencébe ülni, fürdeni? Otthon, ha mindenki egészséges “alul”, elvileg akár az első héten is, de ha biztosra akarsz menni várj a folyás végéig. Utána mehetsz akár strandra is, legalábbis nem nagyobb a kockázat, hogy összeszedj valamit, mint bármikor máskor.
Megszabadulni a babától legalább 1 órára? Ez az igény háborítatlan szülés után, egy jól támogatott gyerekágyban legkorábban a harmadik hét vége felé merül fel, majd, amikor apa, vagy nagyi csakugyan leviszi a kicsit tologatni az utcavégi parkocskába, 20 perc múlva mégis visszahozásra kerül az édesanya kérésére. 🙂 Nagyon fontos, hogy olyan segítők vegyenek körül, akik nem ítélkeznek sem a fel-fellobbanó szabadulási vágyad, sem a végsőkig való ragaszkodásod felett, türelmes, feltétel nélküli támogatással kísérik anyává érésed útját. Mert ugye, nem gondoltad, hogy “kész” szülő leszel, mihelyt magadhoz öleled az újszülöttedet, vagy akár a hat hét lejárta után? A szülőség egy életre szóló ismerkedés- a gyermekeddel, és önmagaddal, mint szülővel. 🙂